Realitní poradna

Pronájem (24)Koupě (21)Právo (6)Daně (4)Finance (4)Prodej (8)Vše (67)

Napište svůj dotaz do poradny

Poslední dotazy v poradně


Lubos
21.9.2016
Kategorie: Právo

Dobry den, som student studujuci v CR so slovenskym obcianstvom, teda nemam v CR trvaly pobyt ani ceske obcianstvo. Je nejaka pravna/administrativna podmienka k tomu aby som si kupil nemovitost v CR? dakujem

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den,
Dle stávající legislativy není pro občany Slovenské republiky stanovena žádná speciální podmínka pro nabytí nemovité věci na území České republiky, která by byla spojena s tím, že jste občanem jiného státu. Podmínky pro získání nemovitosti v České republice jsou tedy pro Vás stejné jako pro každého jiného občana České republiky.

Pavla Týcová

Gabriela Kopřivová
13.8.2016
Kategorie: Koupě

Dobrý deň, kupujeme byt priamo od majiteľa, bez RK. Chcela by som sa spýtať, či by bolo možné cez vás zabezpečiť právny servis k tejto kúpe a koľko by to stálo. ďakujem pekne za odpoveď

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den,
vždy je možné se domluvit i na čístečníé spolupráci, záleží na konkrétní domluvě. Doporučuji vám, obrátit se na konkrétní kancelář v dané lokalitě, se kterou můžete probrat vše do detailů. Jelikož fungujeme jako franšízingová síť, tak podmínky u jednotlivých kanceláří mohou být trochu odlišné.
 
S pozdravem

Pavla Týcová

jana
6.8.2016
Kategorie: Koupě

Dobrý den. Chtela jsem vyresit nejake bydleni ,ale nespechalo to .. jen byla najednou "vyhodna " nabidka .. Byty pres realitku 50 000 ihned a pak splatky 5000mes.Podepsala jsem rezervacni sml. na castku 330 000 .jen inicialy a nic dalsiho konkretniho. poslali mi sms, ze jsem si rezervovala byt 30 000 , a 50 000 , tedy 2 byty za 330000 .. a ze doplatim 30 000 do mesice. coz jsem poslala jeste drive .. ale nyni je problem ,ze nesouhlasim s kupni smlouvou na castku 330T. + 15% uroku.. no ja nepotrebuji ihned kupovat byt a natoz jeste s urokama.. takze me realitka podvedla.. verim,ze mam narok na vraceni 100 000 ihned jakmile jim napisi dopis ,ze odstupuji od koupe obou bytu a chci vratit penize na zaklade hrubeho poruseni rezerv. sml. neni tam ani psano kdy probehne odkoupeni bytu a nic konkretniho .. a jeste oni chteji abych zaplatila prevo dane nemovitosti asi 13 000 .. tak prosim jake mam naroky a prava a jaky je postup. pry od nich penize dostanu ,ale jen pres pravnika.. tak co mam delat?? CHCI TY PENIZE IHND A VYRESIT JINE BYDLENI , PRONAJEM .mam narok na odskodne nebo jak?? kamos uz bydli v tom byte , jelikoz byleni ,tak jsem to k vuli nemu vyresila jako ze koupim byt .. ale nalitla jsem za dobrotu na zebrozu . dekuji j.m czechlink@email.cz

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den,
bohužel nám není známo pozadí věci, tudíž není možné se blíže vyjádřit. V případě, že máte pocit, že existuje nárok na vrácení jakékoli částky, kterou jste uhradila realitní kanceláři, doporučujeme Vám obrátit se na advokátní kancelář, kde budou schopni posoudit Vaše nároky a doporučit Vám nejvhodnější postup pro uplatnění Vaši případných nároků vůči realitní kanceláři.

Pavla Týcová

Rýglová Jiřina
22.7.2016
Kategorie: Prodej

Dobrý den, obracím se na Vás s tímto dotazem. 1)Dcera je spoluvlastnicí 1/3 rodinného domu. Jsou tři spoluvlastníci, každý má 1/3 spoluvlast. podílu. Nejsou vůči sobě příbuzní.Nyní, po 1.1.2014, jeden ze spoluvlastníků svoji 1/3 domu prodal druhému ze spoluvlastníku, ten nyní má 2/3 domu. Dcera se o tom dozvěděla náhodou. Má nárok také na tkzv. předkupní právo k podílu po dobu 6 měsíců nebo nemá? Může v tomto případě ještě něco udělat? Můžete mi prosím vysvětlit § 1124 v novém Občanském zákoníku? 2) Když se rozhodne v tomto případě na návrh soudu (protože se spolu nedohodnou)zrušit spoluvlastnictví, kdo platí všechny náklady s tímto spojené (soudní poplatky, odhady, a jiné výdaje)? Jak dlouho trvá, než se vyřídí zrušení spoluvlastnictví? Dcera již dříve nabízela tu svoji 1/3 domu tomu spoluvlastníku, který nyní koupil od třetího spoluvlastníka podíl. Ten by její 1/3 domu chtěl koupit, ale nabízel pouze cenu za byt a neuznával vše ostatní, co k domu patří (velká půda, garáž, zahrada, prádelna, sklepy - vše 1/3). Prostě se spolu nedohodli na ceně. Doufám, že to není moc zmatečné. Moc Vám děkuji za radu. S pozdravem Rýglová

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den,
Zrušení tzv. předkupního práva u spoluvlastnictví nemovité věci je v přechodných ustanoveních nového občanského zákoníku „posunuto“ až na rok 2015. Pokud jde tedy o zákonné předkupní právo stávajících spoluvlastníků, kdy spoluvlastnictví vzniklo před 1. 1. 2014, tak to bude trvat ještě jeden rok od účinnosti nového občanského zákoníku a poté zanikne.
Z Vámi popsané situace vyplývá, že i když měl být podíl na věci ve spoluvlastnictví nabídnut Vaší dceři, nestalo se tak. Bylo tedy porušeno její právo vykoupit podíl za nabízenou cenu. Vaše dcera má v tuto chvíli možnost namítnou neplatnost uzavřené kupní smlouvy o převodu či se domáhat vůči nabyvateli, aby ji věc za příslušnou úplatu převedl. V této věci Vám však doporučuje obrátit se na kvalifikovanou pomoc odborníka, tj. advokátní kancelář.  

Pavla Týcová

Jaroslav
17.7.2016
Kategorie: Pronájem

Dobrý den můj tatínek podepsal smlouvu s realitní kanceláří o prodeji bytu po třičtvrtě roce kdy se nic nedělo jsme chtěli smlouvu zrušit ale hned nám vpalili šílenou pokutu.Je možné nějak ukončit smlouvu aníž by to hrozilo pokutou.Předem moc děkuji.

ZOBRAZIT
Odpověď

Vzhledem k faktu, že nemáme žádné informace o průběhu vašeho smluvního vztahu s realitní kanceláří a nemůžeme tak posoudit podmínky, které jste si stanovili pravděpodobně smlouvou o zprostředkování, doporučuji obrátit se se všemi podklady přímo na advokáta.

Pavla Týcová

SylPry
17.7.2016
Kategorie: Pronájem

Dobrý den, jednám s RK o zprostředkování pronájmu bytu. RK požaduje rezervační zálohu ve výši 1 měs. nájmu a k tomu částku za služby a 20%DPH. Nájem je standard, ale zálohu na služby + DPH? Je to v pořádku? Děkuji SylPry

ZOBRAZIT
Odpověď

Provizi za zprostředkování prodeje či pronájmu nemovitosti v zásadě stanoví realitní kancelář po dohodě s klientem. Pakliže vy, jako klient, který má zprostředkovateli uhradit provizi, s její výši nesouhlasíte, je předpokladem, že k uzavření Smlouvy o zprostředkování vůbec nedojde neb nedošlo k dohodě dvou stran. Polemizovat o tom, zda je navrhovaná výše v pořádku je v tomto případě irelevantní a to především pro zřejmé vyjádření vašeho nesouhlasu s výši této provize. Doporučuji dohodnout se s Realitní kanceláří tak, aby zájmy obou stran byly uspokojeny a došlo tak k bezproblémové realizaci obchodu.

Pavla Týcová

Vaňková
17.7.2016
Kategorie: Pronájem

Dobrý den, než se obrátím na právníka ráda bych vznesla dotaz zde. K 26/4/2013 jsem ukončila nájem po 3 měsíční výpovědní lhůtě tak jak bylo sepsáno v nájemní smlouvě. K tomu samému dni jsem byt předala asistence majitele a byl zapsán protokol a různých vadách bytu. Obě strany podepsali. Do 15/5 mi měla být navrácena kauce, kterou jsem zaplatila přes nastěhovanáním 9000 CZK. Do 15/5 mi nic navráceno nebylo a tak jsem zavolala asistence a ta mi řekla, že čeká na soupis oprav a že mi dá vědět k 20/5 což následně udělala a meilem mi poslala soupis úprav za cca 5800 CZK. V soupisu úprav byly odstraněné vady, kterých jsem si nebyla vědoma a nebyly zapsané v protokolu. Obávám se, že mě chtějí pouze zneužít a vrátit mi co nejméně peněz. Mohu se dožadovat vrácení peněz jen za úpravy, které byly sepsány v protokolu? Byt jsem předávala nepoškozený, ale po 2,5 letém bydlení prostě jako nový nebyl. Též jsem se chtěla zeptat, zda-li bych se případně mohla odvolat na fakt, že posledního půl roku mi nebyla prodloužena smlouva a stále jsem v bytě bydlela a platila řádné nájemné. Myslím si, že majitel tímto způsobem nemusí odvádět daně za onen pronajímaný byt jelikož v tom bytě dle smlouvy jsem už neměla co dělat. Dalo by se to podat i takto? Souhlasím s navrácením částky 7300 jelikož drobných závad jsem si vědoma. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Vaňková

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den, problém má více úhlů pohledu. Stěžejní je protokol o předání. Pokud jsou v něm zapsané vady, měla byste hradit pouze tyto konkrétní vady respektive náklady na jejich opravu. Vidím trochu problém v účasti asistentky bez plné moci a musím se přiznat, že na majitele bytů, kteří za sebe posílají jakési asistentky k takovým úkonům bez plné moci, jsem trochu alergický. Druhý pohled je optikou sjednaných podmínek v nájemní smlouvě, kterou nemám k dispozici a tak nemohu posoudit sjednaná ustanovení, která by toto měla řešit. Pokud jste přesvědčená, že jste byt nepoškodila v rozsahu, v jakém tvrdí pronajímatel, pak mu zašlete výzvu k vrácení kauce, případně předžalobní výzvu. To, že jste byt obývala bez prodloužení nájemní smlouvy, na druhou stranu vidím jako Vaši neopatrnost, nikoli jako argument, kterým byste čehokoli dosáhla.

Pavla Týcová

Dluhoš Marek
17.7.2016
Kategorie: Pronájem

dobrý den, chtěl jsem se informovat ohledně povinnosti rk uvádět v inzerátech zda je pronájem s dph či bez. pokud to uvedeno není, mám počítat s tím, že při podpisu smlouvy dojde k nemilé situaci, kdy mi bude oznámeno, že dříve uvedena částka byla bez dph? popř. jak je možné zjistit, zda pronajimatel, požaduje onen nájem již s dph?

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den, žádná taková povinnost neexistuje, nicméně patří k obchodní zvyklosti, že nájemné, kdy je přičítáno DPH (pronajímatel je plátce DPH) je uváděno buď včetně DPH, nebo je na navýšení o DPH v inzerci upozornění.

Pavla Týcová

Nastartujte svoji kariéru, třeba jako...

Elitní makléř

Zařaďte se mezi elitní makléře díky našemu konceptu aktivních tréninků, využití exkluzivních nástrojů a podpory v rámci značky.

Více informací

Makléř srdcař

Milujete kontakt s lidmi, dobře odvedenou práci a skvělé pracovní podmínky? Staňte se makléřem srdcařem a předávejte svou pozitivní energii dál.

Více informací

Rychle vydělávající makléř

Nestačí vám vaše současné příjmy a máte pocit že se vaše kariéra již nikam neposouvá? S naší podporou formou unikátních tréniků a nástrojů začnete vydělávat opravdu rychle.

Více informací

Chráníme Vaše soukromí

Naše společnost používá soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat funkčnost stránek a zajištují, aby naše stránky fungovaly bezpečně, neustále se zlepšovaly a přizpůsobovaly vaše vyhledávání. Díky nim dokážeme lépe nabídnout obsah, který pro vás může být zajímavý a užitečný. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním všech cookies.
Více informací
ROZUMÍM   ZAMÍTNOUT